Мій сайт
Головна » 2011 » Березень » 17 » (100%) Оптимістична трагедія. фінансова криза оздоровить російську економіку
21:24
(100%) Оптимістична трагедія. фінансова криза оздоровить російську економіку

Нинішній криза відрізняється від усіх попередніх тим, що його нібито й не існує. Адже до цих пір мало хто зрозумів, що відбувається. Та й не всі ще встигли відчути на собі вплив світової фінансової нестабільності. Твориться незрозуміле. Коли людина точно знає, що прийшла біда і в чому вона полягає, він починає боротися. Якщо не знає - починає боятися.

Щоб зорієнтуватися в обстановці, ми поговорили з людиною, яка професійно знається на економіці і фінансах. Про ситуацію в реальних секторах економіки та ціни на непродовольчі товари, чутках про деномінацію та прогнози на майбутнє, міфах і реальностях світової кризи ми запитали Сергія Пазушко, фінансового мозку двох стратегічних оборонних підприємств Московської області. У Серпухові, де знаходяться обидва цих заводу, жорсткого і принципового керівника, націленого лише на результат, одні не люблять, інші люблять, але ті й інші визнають компетентність фінансиста і успіхи підприємств, якими він керує.

Наша довідка.

Сергій Пазушко народився 16 лютого 1967 р. в Одесі. У 1995 р. закінчив Одеський політехнічний інститут за спеціальністю «програміст-системщик», у 2002 р. - Вищу школу фінансового менеджменту Академії народного господарства при уряді Росії (міжнародна освіта у форматі MBA). Професійний управлінець і аналітик. Кандидат економічних наук. Брав участь в управлінні 12 бізнес-утвореннями в різних сферах економіки (ЗАТ «Лукойл-Маркет», ВАТ «Мірошницький комбінат у Сокольниках», ТОВ «Торговий Домь Смірнов'» та інші проекти). З 2002 р. - фінансовий директор ВАТ «РАТЕП» (провідний російський виробник систем управління для зенітних ракетних і артилерійських комплексів Військово-морського флоту Росії). З 2008 р. - заступник генерального директора з корпоративного управління і власності ВАТ «Серпуховський завод« Металіст »(виробляє обладнання для космічних кораблів, ракет-носіїв і навігаційних систем).

ДЕФОЛТУ не буде!

- Сергій Леванович, фінансова криза породжує безліч чуток і вигадок. Досить згадати, що коли Центральний Банк Росії почав готувати нас до «м'якої» девальвації, це відразу породило паніку серед населення і розмови про те, що в недалекому майбутньому нас чекає не тільки девальвація, але ще деномінація, дефолт і інші неприємності. При цьому мало хто панікери знають, що означають ці терміни ... Наскільки ймовірні такі похмурі прогнози?

- Побоювання людей можна зрозуміти, адже ще свіжі спогади десятирічної давності. Але ситуація часом дійсно доходить до абсурду. Із-за фінансової неписьменності люди стали знімати гроші з банківських рахунків, як ніби забувши, що вклади до 700 тисяч рублів застраховані державою. Звичайно, депозит не дозволить значно збільшити суму, але він хоч якось врятує гроші від інфляції. А масове зняття грошей з рахунків лише погіршує ситуацію. На жаль, у нас дійшло до того, що люди скуповують сіль та крупи. А в чергу за сірниками встають навіть ті, хто користується електроплитами ...

Деномінація - це коли «зрізають» зайві нулі купюрах на для спрощення розрахунків при гіперінфляції. Сьогодні для проведення деномінації немає ніяких підстав. Це просто безглуздо. Якщо в середині 90-х років всі росіяни були рублевими мільйонерами через пострадянської гіперінфляції, то за останні 10 років ціни виросли незначно: приблизно в три рази. Ну, подумайте самі, навіщо уряду зараз тринькати десятки мільярдів рублів, щоб надрукувати нові купюри і в поспіху міняти їх на старі? Вже краще витратити ці гроші на підтримку економіки.

Те ж саме з дефолтом. Цим терміном називають неможливість держави розплачуватися за зовнішніми боргами. У 1998 році зовнішній борг Росії становив величезну суму - 123 мільярди доларів. Щоб погасити позику, вирішили випустити державні короткострокові зобов'язання, які, у свою чергу, хотіли погасити з допомогою прибутку від продажу нафти. Але нафту в ціні впала, і ця піраміда впала. Золотовалютні резерви в країні на той момент становили всього 8 мільярдів доларів. Сьогодні ситуація інша. Державні резерви зараз - 450 мільярдів доларів, а зовнішній борг Росії - всього 40 мільярдів.

Побоювання викликають лише борги фірм і банків, це приблизно 500 мільярдів рублів. Ось чому уряд змушений підтримувати великі компанії та вживати заходів з реструктуризації боргів (зміни графіка їх виплат).

- А наскільки серйозні передумови для девальвації рубля?

- На жаль, для девальвації (знецінення) рубля, підстави є. Справа в тому, що в нинішній ситуації утримувати курс російської національної валюти на колишньому рівні дуже витратно: за тиждень це задоволення обходиться Центробанку в мільярди доларів. До того ж головна ціна російської економіки - ціна на нафту - впала в два з гаком рази. Надходження в країну доларів у зв'язку з цим значно скоротилася, та й відтік іноземних інвестицій помітно посилився. Втеча західного капіталу не пов'язано з проблемами суто російської економіки - причина в тому, що у зарубіжних компаній теж серйозні фінансові проблеми. Через це в країні стало менше доларів. А попит зріс - перелякане населення стало змінювати рублі на іноземну валюту. Ось чому ціна долара, падав весь рік, раптом зросла, а рубль трохи знецінився.

У. Е. ші ПЕРСПЕКТИВИ

- Навряд чи нафта почне стрімко дорожчати, та й приплив до Росії іноземних інвестицій не буде збільшуватися звичними, за останні роки темпами. Що ж, в умовах дефіциту іноземної валюти долар буде дорожчати і далі?

- Незначно. Курс Центрального Банку на «м'яку» девальвацію вважаю правильним. У нинішній ситуації розумно трохи «відпустити» долар. Вважаю, що наприкінці нинішнього і на початку наступного року за нього будуть давати приблизно 30 рублів, а в подальшому, до кінця 2009 року американська валюта буде коштувати не більше 32-33 рублів. Так що не поспішайте ховати рубль. Зрозуміло, він ще будуть слабшати, але навряд чи нас чекає масштабний обвал вітчизняної валюти. А значить, бігти в обмінник і намагатися виграти якісь 10 баксів на тисячі доларів навряд чи варто.

- А якщо є якась вільна готівка, у що її краще вкласти, щоб хоча б не втратити, а ще краще - заробити? Якщо не у валюту, то, може бути, у золото?

- Ціни на золоті злитки теж впали на 30%, так що це не вихід. Втім, є ринкова аксіома, яка говорить, що купувати товар потрібно тоді, коли ціна на нього падає. Потрібно розуміти, що все в житті розвивається циклічно, і після падіння цін обов'язково почнеться зростання. Тільки хто ж знає, де мінімум ціни? Вам ніхто з впевненістю не скаже, чи буде золото падати в ціні далі чи почне дорожчати. До того ж, вкладати, щоб зберегти заощадження і вкладати, щоб заробити - це, як кажуть у нас в Одесі, дві великі різниці ...

У довгостроковій перспективі потрібно однозначно вкладати в акції. Думаю, через деякий час це дасть найбільший дохід. Звичайно, зараз через лихоманок на фондових біржах таких екстремалів мало. Ну, хто хоче купувати акції, знаючи, що лише три місяці тому індекс РТС був на рівні 1200 пунктів, а сьогодні він трохи більше 600? Ось, наприклад, акції «Газпрому» подешевшали до 97 рублів, хоча на піку коштували майже 370 рублів за акцію. Але що змінилося за три місяці, крім котирувань? Хіба у того ж «Газпрому» стало в чотири рази менше газу, трубопроводів? Він як виробляв газ - так і робить, як був найбільшою компанією світу, монополістом - так і залишається ним. І фінансові потоки у нього не зменшилися, а, навпаки, збільшилися. У «Газпрому» збільшуються доходи, він як і раніше купує активи за кордоном. Але проблема в тому, що ніхто не може назвати точного терміну, коли ціна акцій компанії почне рости, і коли РТС досягне колишніх показників. Це може статися через шість місяців, а може - через два роки. Але навіть за два роки заробити в два рази більше - це дуже добре!

НЕ ВІРТЕ Казки, що житло подешевшає в ДВА РАЗИ

- За даними соціологічних опитувань, більшість росіян як і раніше вважають покупку нерухомості самим вигідним і надійним вкладенням коштів. І дійсно, навіть коли будматеріали значно подешевшали, забудовники і не думають знижувати ціни на житло. Розумію, нашим будівельникам нелегко попрощатися з надприбутками і відмовитися від звичної рентабельності в 50 відсотків ... (Хоча в європейські забудовників норма прибутку 10-15%, і вони не скаржаться на життя.) Так що ж все-таки буде ринком житла найближчим часом?

- З нерухомістю ще складніше. На її ціну впливає дуже багато факторів. Тому практично неможливо передбачити, що буде з ринком житла в найближчі місяці і тим більше роки. У будь-якому регіоні є поріг, нижче якого ціна на нерухомість не опуститься ні за яких обставин. Для Підмосков'я це приблизно 30 тисяч рублів за квадратний метр. Ну що ж, як житло буде коштувати 30 тисяч за квадрат - купуйте (сміється).

Дійсно, з початку цього року цемент подешевшав більш ніж на 40%, у два рази знизилась вартість арматури для залізобетонних виробів, падає ціна на металоконструкції. Тому житло з часом теж має подешевшати. Але те, що ціни на житлову нерухомість в Москві і Підмосков'ї знизяться більш ніж на 30% і впадуть до рівня 90-х років - це казки. Якщо б навіть забудовники дуже захотіли понизити ціни, то вони не змогли б цього зробити. Уявіть собі: я побудував будинок в Москві і половину квартир в ньому встиг продати по шість тисяч доларів за квадратний метр. Сталася криза, знизився попит. Я би радий квартири, що залишилися продати по п'ять тисяч доларів за квадрат, але тоді ті, хто купив їх за шість, розірваний зі мною попередній договір і зажадають укласти інший контракт, вже за новою ціною. А в мене немає грошей, щоб компенсувати їм тисячу доларів з кожного квадратного метра. Адже всі кошти, отримані від співінвесторів, вкладені в будівництво. Піти в банк і просити дорогий кредит теж не можу: готівки недостатньо, банки перестали кредитувати. Крім того, якщо я знижуючи ціни, то ризикую залишитися без оборотних коштів. Цей шлях пройшли багато столичних компаній, що знизили ціни після дефолту 1998 року. Хто з них вижив, можна перерахувати по пальцях.

Ось і виходить, що у мене як у забудовника виходу іншого немає, крім як продавати квартири за старою ціною і мінімізувати свої витрати. Багато будівельних компаній вже офіційно оголосили про зниження зарплат на 30%. Не хочу нікого лякати, але цим справа не обмежиться. У будівництві дуже багато зав'язано в єдиний вузол. Якщо знижуються темпи будівництва, то слідом за ним починає лихоманити виробництво будматеріалів, металів, обладнання - всього 28 галузей. Добре ще, що влада готова допомогти будівельним фірмам і дати поштовх ринку, не допустивши банкрутств забудовників і компаній в суміжних галузях (адже це може відбитися на простих людях). Щоб пожвавити будівельний ринок, держава планує витратити 82,6 мільярди рублів на викуп 43 тисяч квартир. Втім, викуповувати житло під соціальні програми влади будуть з великою знижкою. Так що забудовникам доведеться змиритися зі зниженням рентабельності до середньоєвропейського рівня.

- Чи згодні ви з твердженням, що іпотека в Росії остаточно померла? І які очікування на майбутній рік із приводу споживчих кредитів?

- Іпотека і до кризи перебувала в стані «пацієнт швидше мертвий, ніж живий». У всьому світі вважають, що якщо ставка по іпотеці вище 9%, то така система не працює. У Росії ця величина ніколи не була на рівні 9%. А зараз банки і зовсім або суттєво скоротили видачу іпотечних кредитів, або взагалі перестали їх надавати.

Ставки за споживчими кредитами піднялися. Думаю, наступного року кредити в рублях банки будуть давати під 16% річних, в доларах і євро - трохи нижче, під 14%.

ДОРОГА НАФТА - ЦЕ ПОГАНО!

- Ціну не нафта ви назвали головною ціною російської економіки. Чи справді в 2009 році вона буде коштувати дешево? Невже вона ніколи не повернеться до рекордної позначки 147 доларів за барель і навіть не переступить за сотню?

- Їй-богу, мені цього не хотілося б. Дурним помилкою багатьох людей є те, що дорога нафта - це добре. Так, за десять ситих років, коли ціни на "чорне золото» били рекорд за рекордом, в засіках Центробанку накопичилося майже 600 мільярдів доларів. Це дозволило вивести золотовалютні запаси країни на третє місце в світі, почати здійснення національних проектів, федеральних державних програм, погасити більшу частину зовнішнього боргу і непогано підготуватися до кризи. Ці заходи помітно підвищили міжнародний авторитет Росії і зробили її привабливою для іноземного капіталу. Саме з цих резервів, які стали своєрідною "подушкою безпеки», банки та великі компанії сьогодні отримують відсутню готівку. І якщо в 1998 році уряд лише безсило спостерігало, як падала російська валюта, то тепер влада самі вирішують, наскільки можна знизити рубль і як підтримати економіку. Хочеться вірити, що величезний стабілізаційний фонд допоможе Росії вийти з кризи з мінімальними втратами, а при хорошому розкладі й зовсім і з плюсом.

Але є інша сторона проблеми. Високі ціни на природні ресурси вивели на епізодичні ролі всі інші види діяльності. Ну, навіщо, скажіть, щось робити, якщо ціна на нафту злетіла до неба, і життя і так вдалося? У цьому благополуччі ми якось забули про серйозні проблеми в російській економіці і в промисловості. І, спочиваючи на нафтовий подушці, нескінченно відкладали реформи. Зараз ми будемо змушені злізти з нафтової голки, подумати про реформування нашої економіки, удосконалювати виробництво, впроваджувати інноваційні технології, підвищувати продуктивність праці. Швидше за все, через зниження ціни на нафту економіка отримає ефект оздоровлення. Ось вже дешевшають бензин і газ. А це благо для обробної промисловості, особливо енергоємних галузей, які споживають нафту і нафтопродукти, для хімічної промисловості, яка може отримати додаткові доходи завдяки зниженню витрат. Подешевшали також вантажні і легкові автомобілі, верстати, обладнання. В одних криза, а інші отримали можливість дешево купувати сировину і основні засоби виробництва. Крім того, криза змусила державу знизити податок на прибуток з 24% до 20% - і це стало стимулом для розвитку будь-якого бізнесу.

Коли закінчиться криза

- З фінансових ринків криза перекинулася на реальні сектори економіки. Він не міг не торкнутися і оборонну промисловість, особливо якщо мова йде про експорт озброєнь. Чи мають підстави чутки про масові скорочення штатів оборонних підприємств і перехід на скорочений робочий тиждень?

- На виробництві масштаби лиха зовсім не такі. Якщо фінансові компанії просто збанкрутували, то промислові підприємства лише тугіше затягують паски. Не приховую, нам зараз дуже важко. Але не складніше, ніж усім іншим. Банки для всіх різко підвищили ставки за кредитами, при цьому скоротивши обсяги кредитування. Посилилися вимоги до ліквідності заставних зобов'язань (їх здатності бути швидко проданими за ринковими цінами). Я вже не кажу про те, що оформлення кредитних документів розтягується на довгі тижні. Навіть ті підприємства, які мають позитивну кредитну історію, не можуть отримувати кредити на розвиток та поповнення обігових коштів. Бігаємо, перекредитовуватися, метушимося ... Відмовляємося від новорічних корпоративних вечірок і скасовуємо грошові премії до свята. Це якийсь фінансовий колапс: ми стикаємося з гострим дефіцитом готівки.

Ще слава Богу, що п'ять років тому був збільшений державне оборонне замовлення. Якщо раніше він становив лише 3-5% у структурі загального обороту наших підприємств, то тепер ця величина набагато вище. А ось робота над деякими іноземними замовленнями дійсно під питанням. Криза ж не тільки в Росії. В інших країн проблем не менше, ніж у нас. Причому не тільки на Заході, але й на сході. Зараз грошей немає ні в кого, всі приблизно в рівному положенні. Гадаєте, у динамічно розвивається економіки Китаю немає проблем? Є, та ще й які. Велика частина товарів китайського виробництва продаються в США, де споживання істотно впало. Влада КНР оголосила, що зростання економіки складає вже не 18%, а всього 8%. Такого зниження не було вже багато років.

Ну що ж, нашим оборонним підприємствам доведеться вдосконалювати виробництво товарів народного споживання, цивільної продукції. Роботи буде менше, але, думаю, без замовлень наша оборонка не залишиться. Ми ж пережили важку перебудову, жахи 90-х років, дефолт - переживемо й чергову кризу. Хоч це буде і нелегко.

-
Дубликат статьи: (0%)

Переглядів: 605 | Додав: w1zard | Рейтинг: 0.0/0

Категорії розділу

Події [3]
Тільки екстренні та надзвичайні новини
Світові події [4]
Останні події, що трапились у світі.
Українські події [8]
Події, які трапились в межах нашої державии, чи стосуються України
Бізнес [3]
Новини та події із бізнес-світу
Наука і техніка [3]
Новини, що трапились у світі науки або технічних досліджень
Спорт [1]
Спортивні новини та досягнення
Культура та мистецтво [2]
Новини культурного та художнього світу
Форма входу

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 47

Друзі сайту

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0