Мій сайт
Головна » 2011 » Березень » 17 » (100%) Хто може стати біженцем?
20:37
(100%) Хто може стати біженцем?
У цій статті я виклав своє бачення отримання статусу біженця. Хоча намагатися пояснити просто для розуміння серйозний юридичний процес, над яким працюють найсильніші фахівці в галузі міжнародного права виявилося нелегко ...

За час роботи у сфері еміграції мене не покидає думка, що отримання статусу біженця не є в повному сенсі еміграційної програмою, тому що багато що залежить не тільки від заявника і членів його сім'ї, а й від імміграційного законодавства відповідної держави, імміграційного чиновника, вірніше чиновників, які проводять інтерв'ю.

Багато чого залежить від ситуації, що спонукала людину кинути все і поїхати з країни, в якій він не може отримати захист для себе і членів своєї сім'ї від свавілля.

Нормативна база отримання статусу біженця
Якими нормативними актами регулюється процедура отримання статусу біженця?

Це питання «сплив», якщо можна так висловитися, під час і відразу після закінчення Першої Світової війни, коли величезні маси людей у ??пошуках захисту себе і своїх близьких змушені були шукати притулку в інших державах, менш постраждалих від бойових дій.

Але юридичне осмислення і початок процесу створення правової бази почалося вже після Другої Світової війни.

Основний юридичної (нормативної) базою отримання статусу біженця є міжнародні правові документи - Женевська Конвенція "Про статус біженців" (1951 р.), Протокол 1967 року, Нью-йоркський протокол до неї (1975 р.), Статут УВКБ ООН регламентують поняття «біженець» та визначальні умови надання притулку.

Позначимо основні постулати Женевської Конвенції:
біженцем вважається людина, яка в силу обгрунтованих причин став жертвою переслідування за ознакою раси, віросповідання, громадянства, належності до певної соціальної групи, політичних переконань і знаходиться поза державою своєї приналежності або походження і не може або не хоче скористатися цим захистом внаслідок цілком обгрунтованих побоювань свого життя і здоров'ю.

Конвенціальним є виключно такі причини переслідування:
• Раса
• Національність
• Релігія
• Політичні погляди
• Належність до певних соціальних груп

ВАЖЛИВО!
Причини кримінального, економічного характеру не є підставою для отримання статусу біженця.

Деякі країни мають і свої законодавчі акти про біженців, але вони тільки логічно доповнюють міжнародні документи, які є обов'язковими до застосування усіма підписали їх государствамі.Кроме зазначених вище нормативних актів, які є основними, УВКБ (Управлінням Верховного комісаріату у справах біженців) ООН , Ради Європи, СНД і т.д. прийнято більше сотні нормативних документів регулюючих дане питання.

Я не згадую про внутрішні нормативні акти в кожній з держав, що приєдналися до Женевської конвенції чи інших нормативних актах міжнародного співтовариства, що регулюють отримання статусу біженця і ратифікували ці акти повністю або окремі їх положення.

Хто може стати біженцем?
Варто відзначити, що в ряді демократичних країн історія життя багатьох людей може служити достатньою підставою для надання статусу біженця з подальшим отриманням громадянства.

Це пов'язано з тим, що ми, звиклі жити у досить суворою, по відношенню до прав людини, дійсності (з точки зору норм громадянського суспільства) про це навіть не здогадуємося чи мало замислюємося.

• Щоб людина вважалася біженцем потрібно, щоб він відчував тиск і загрозу життю і здоров'ю через свою расу, віросповідання, громадянства, належності до певної соціальної групи, політичних переконань. Не може вважатися біженцем той, хто скоїв протиправне діяння, пов'язане з грошовими коштами і стосовно кого здійснюються заходи правового захисту інтересів держави. Також не може вважатися біженцем особу, яка бажає поліпшити своє фінансове становище за рахунок отримання статусу.

• У відношенні людини повинні здійснюватися активні дії, пов'язані з його переслідуванням. Це може здійснюватися не тільки по відношенню до самої людини, але і по відношенню до його родичів, як близьким, так і далеких.

• Переслідування людини здійснюють не звичайні одинаки, а особи, наділені владними повноваженнями і представляють державні органи влади і управління, або достатньо велика кількість людей. Все це спонукає людей стати біженцями.

• Людина не може або не хоче жити в своїй країні внаслідок остраху за своє життя і здоров'я. Це виражається в тому, що людина, незважаючи на всі спроби отримати захист з боку держави своєї національної чи громадянської належності, не отримав її.

Все це повинно бути доведено документально, тобто повинні бути факти, що підтверджують слова людини, а не просто історія.

ВАЖЛИВО!
Заявник отримає 100% відмову, якщо їм будуть порушені умови порядку в'їзду в країну або підстави, що спонукали людину стати біженцем, виявляться недостатньо переконливими.

Наскільки реально отримати статус біженця?
Представникам Асоціації імміграційних адвокатів регулярно доводиться стикатися з тим, що багато пишуть на форумах, що статус біженця отримати неможливо.

Так, можна багато розмірковувати на цю тему. Найчастіше люди використовують історії, описані в «Практичному довіднику з імміграції», випущеному в чотирьох томах. Або просто знаходять документи і використовують їх для отримання статусу біженця в цікавому їх державі.

Це не може не викликати подиву, тому що будь-яке законодавство нестабільно. Воно розвивається динамічно.

Динаміці схильний і інститут біженства. З часу виходу останнього четвертого тому довідника, пройшло більше 5 років. За цей час багато що змінилося як у світі, так в державах колишнього СРСР.

Можна згадати, як журналісти, громадяни РФ отримували статус біженця в Україні. Як чеченці, громадяни РФ отримували статус біженця у Великобританії, Іспанії. Як громадяни України одержували статус біженця в Норвегії та Швеції. Перераховувати можна багато і довго.

Говорити про те, що статус біженця отримати неможливо - означає ставити під сумнів наявність нормативних документів, що регулюють отримання статусу біженця і всіх тих людей, хто отримав цей статус. Останній з наших клієнтів отримав статус у Великобританії в червні 2009 року, тобто 3 тижні тому. Ви можете побачити підтвердження отримання ним статусу.

Говорити про те, що отримання статусу біженця - досить проста процедура, значить відмітати статистику не тільки осіб, що подають на статус, але і отримали його. А статистика-річ уперта. Вона говорить, що не більше 2-3% від загального числа заявників отримують статус біженця. Чому ж це відбувається?

Отримання статусу біженця залежить від багатьох складових. Треба пам'ятати, що будь-яка еміграція - це, в першу чергу, юридичний процес. Тому тут дрібниць не буває.

Що потрібно врахувати кандидата на одержання статусу біженця?
Як писалося вище, потрібно враховувати всі фактори, що впливають на отримання статус біженця. Це й історія переслідування, і документи, що підтверджують факти переслідування, і документи, що підтверджують факти звернення в різні правоохоронні та державні органи, і ще багато доказів. Особливо потрібно звернути увагу на питання в'їзду в державу.

Треба щоб людина легально потрапив в державу. Нелегальний в'їзд теоретично можливий, проте, зважаючи на посилення пропускного контролю, зробити це на практиці складно. Та й на інтерв'ю доведеться озвучувати багато деталей, сильно впливають на постановку на процес.

Одна з важливих деталей, на яку потрібно звернути увагу - подаватися доведеться в першому демократичній державі, що лежить на шляху біженців. Тобто якщо мета - Франція або Іспанія, а біженці з Таджикистану, то добиратися доведеться на літаку, а не на поїзді або автобусі.

Крім того, подаватися доведеться в аеропорту, але не в транзитній зоні, тому що тоді відправлять далі «по етапу». Транзитна зона не вважається територією держави. Природно, людина може податися і в місті, якщо перерва в часі між рейсами (пересадка з одного літаку на інший) більше 8 годин і для нього заброньована готель.

Інтерв'ю з кандидатом на отримання статусу біженця
Процедура проходження інтерв'ю в кожній державі відрізняється за термінами і за змістом. Однак, якщо розглядати в цілому, то вона стандартна. Після заяви на притулок заявник і члени його сім'ї отримують відповідні анкети, які вони повинні заповнити. Після цього у них знімають відбитки пальців.

Зазвичай після цього заявник і члени його родини проходять медкомісію. Протягом всього терміну розгляду заяви, кандидати на отримання статусу біженця проживають у готелі. Зазвичай цей термін не перевищує 1 місяця.

На інтерв'ю присутні сам заявник, перекладач, офіцери імміграційної служби, адвокат. Само інтерв'ю може займати від декількох годин до декількох днів. Під час інтерв'ю в обов'язковому порядку ведеться протокол, який по закінченню віддається заявнику. Опитують всі особи сім'ї заявника, старші 14 років, хоча дітям задаються прості запитання. Чоловік може брати участь в інтерв'ю свого чоловіка, але не має право підказувати, коментувати і давати свідчення.

Потрібно пам'ятати, що саме інтерв'ю проводиться для того, щоб переконатися, що сам заявник і члени його сім'ї піддавалися переслідуванню, що загроза їхньому життю і здоров'ю була реальна, а не уявна. І що все це спонукало заявника та членів його сім'ї стати біженцями.

Суть інтерв'ю полягає в озвучуванні історії переслідування і відповідей на питання по ній. Після інтерв'ю приймається рішення або позитивне (заявнику разом з членами сім'ї надають статус біженця), або негативне. У разі відмови у заявника є право на оскарження рішення в суді.

Не варто думати, що адвокат буде допомагати заявнику або підказувати. Його діяльність зводиться виключно до того, щоб у самому процесі не було допущено ніяких порушень, щоб був наданий перекладач, щоб під час були надані відповідні бланки та формуляри, щоб на заявника та членів його сім'ї не виявлялося психологічного тиску. Хоча практично завжди тиск на заявника та членів його сім'ї виявляється.

Після того, як по справі буде прийнято рішення про постановку на процес, заявнику і членам його сім'ї видають інформацію про можливе поселенні. Це можуть бути як соціальні квартири, так і кімната на 4-6 чоловік в таборі для біженців.

В цей же час видаються талони на харчування, або невелика сума кишенькових грошей, що дозволяє придбати продукти. Треба пам'ятати, що виділяється біженцям сума не велика. Зазвичай їх вистачає тільки на саме необхідне, тобто їх розмір становить прожитковий мінімум, встановлений у державі.

На яку допомогу від держави може розраховувати біженець?
Крім грошової допомоги, заявник на притулок і біженець отримують цілий блок соціальних благ. Нижче наведемо їх характерний перелік для більшості країн, що підписали Конвенцію 1951 року.

Грошові та соціальні допомоги для біженців:
• безкоштовне медичне обслуговування (за винятком дорогих стоматологічних і косметичних операцій);
• можливість безкоштовного вивчення мови;
• можливість відвідування безкоштовних курсів підвищення кваліфікації або профорієнтації (одержання нової професії);
• можливість безкоштовного або дотаційного навчання школярів і студентів;
• широкий спектр різних цільових виплат: на одяг до зміни сезону, на меблі, на дитячі речі та приладдя, на побутову техніку та ін

У ряді країн надається муніципальне житло, а також є додаткові програми і пільги, наприклад для сімей з дітьми та ін

Чи мають біженці право на роботу?
Під час «перебування на процесі» заявнику і членам його сім'ї, як правило, не дозволяється працювати. Вони мають право відвідувати мовні курси, музеї. Заявника можуть залучати до певних суспільних робіт на території держави.

При отриманні статусу біженця заявник може отримати як термінове (обмежене за терміном) так і безстрокове дозвіл на перебування. Термінове видається на певний термін і не перевищує 5 років. Після цього влада переглядають справу і з'ясовують, чи присутні підстави, що спонукали людину та його родину покинути свою батьківщину чи ні.

Якщо присутні, то дозвіл продовжують. Якщо ні, то пропонують виїхати на батьківщину. У заявника все ж таки є право оскаржити рішення в суді і довести, що на батьківщині його чекають загроза життю і здоров'ю. У деяких державах статус біженця, замінює отримання дозволу на перебування або дозволу на роботу.

Необхідно пам'ятати, що з кожним роком імміграційне законодавство посилюється. На сьогоднішній день в країнах Євросоюзу не так багато імміграційних програм, за якими можна реально виїхати і легально перебувати в країні.

У минулому ситуація була така, що забезпечення надавалося практично всім аж до винесення рішення у справі заявника про притулок. Це безпосередньо стосується громадян України, Росії, Білорусії та інших республік колишнього СРСР, які «купившись» на заклики про соціальні блага для біженців, платять гроші тільки за «гарантований в'їзд»: мовляв, головне в'їхати і "почати процес" ... І при цьому мова зовсім не йдеться про консультації по законодавству, шанси на успіх чи юридичному супроводі процесу.

ВАЖЛИВО!
Притулок (і на його підставі ПМЖ) отримують тільки ті, хто його реально заслуговує.

Чи можна допомогти тому, хто отримав відмову і повернувся додому?
Якщо людина отримала відмову і документи з проханням залишити державу, допомогти йому іммігрувати в подальшому дуже складно. Але щоб відповісти ствердно, по-перше, знову повертаємося до того, а чи був у заявника спочатку шанс на успіх? По-друге, які нові обставини або докази можна уявити, щоб його справу було переглянуто?

У яку країну подати це нова заява вже не має практичного значення: з введенням в дію системи "ЕВРОДАК" (з відбору відбитків пальців у всіх подали відповідну заяву) у будь-якій країні стане відомо про "першу спробу" і справу буде переслано . Вибір країни для такого заявника залежить від адвоката, який визначить, в якій країні є шанси на успішний перегляд справи.

З чого слід починати?
З чого слід починати того, хто задумався про отримання статусу біженця за кордоном?

По-перше, зі з'ясування причин, які є підставою для надання статусу біженця.

По-друге, з ознайомлення з будь-якою інформацією з цього питання: на консультаціях з адвокатом, з газет, із спеціалізованої літератури.

По-третє, обов'язково проконсультуватися з юристом або адвокатом, щоб оцінити свої шанси.

Необхідно пам'ятати, що отримання статусу біженця - скрупульозний юридичний процес, що вимагає правової, інформаційної та психологічної підготовки.

Легалізація в країні шляхом отримання цього статусу - наука, що складається з безлічі нюансів, незнання або нерозуміння яких може звести весь процес до нуля, тобто до видворення або депортації. Тому обов'язково запитаєте кожного свого консультанта: які послуги він може надати вам з метою вашого виїзду за кордон?
Дубликат статьи: (0%)
Переглядів: 2788 | Додав: w1zard | Рейтинг: 3.5/2

Категорії розділу

Події [3]
Тільки екстренні та надзвичайні новини
Світові події [4]
Останні події, що трапились у світі.
Українські події [8]
Події, які трапились в межах нашої державии, чи стосуються України
Бізнес [3]
Новини та події із бізнес-світу
Наука і техніка [3]
Новини, що трапились у світі науки або технічних досліджень
Спорт [1]
Спортивні новини та досягнення
Культура та мистецтво [2]
Новини культурного та художнього світу
Форма входу

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 47

Друзі сайту

Статистика


Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0